Zarys historii

Architektura

 Architektura

Pierwszą inwestycją urbanistyczną Gdyni było zaplanowanie i wytyczenie w 1904 r. Alei Kuracyjnej – dziś jednej z głównych ulic Śródmieścia  - ul. 10 Lutego. Związek Upiększania Gdyni, mający ambicje utworzenia we wsi letniska opracował założenia, na podstawie których w 1913 r. wykonany został pierwszy plan rozbudowy Gdyni. Jego zasadniczym elementem było urządzenie brzegu morskiego z promenadą, molem i łazienkami.

Więcej: Architektura

 

Ksiądz prałat Hilary Jastak

Ksiądz prałat Hilary Jastak

Urodził się 03.04.1914r. w Kościerzynie. Uczęszczał tam do klasycznego gimnazjum, z którego został karnie przeniesiony do gimnazjum w Chełmnie. Chełmińskie gimnazjum ukończył egzaminem dojrzałości w 1934r. i wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. Naukę przerwała wojna. Studia skończył w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, święcenia kapłańskie otrzymał 07.06.1941r. Wysłany został do wsi Lubań, a następnie do Józefowa pod Otwockiem.

Więcej: Ksiądz prałat Hilary Jastak

 

Okupacja w Gdyni

Okupacja w Gdyni

Wojska niemieckie wkroczyły do Gdyni 14.09.1939r. Lucjan Skupień, pełniący obowiązki Komisarza Rządu, przekazał cywilny zarząd miasta w ręce gen. Eberhardta, który zażądał 100 zakładników, mających zagwarantować spokojny przebieg zajmowania miasta przez oddziały niemieckie. Zgłosiło się ponad 120 ochotników. Wśród nich byli prawnicy, księża, policjanci, kolejarze, kupcy, przedsiębiorcy. Początkowo zostali zamknięci w budynku Komisariatu Rządu, potem przeniesiono ich do kawiarni Fangrata przy Skwerze Kościuszki. Wszystkich zakładników zwolniono po kapitulacji Helu – 02.10.1939r.

Więcej: Okupacja w Gdyni

 

Pomniki Śródmieścia

Pomniki Śródmieścia

     Od początku powstawania miasta, Śródmieście nie miało szczęścia do pomników. Przed II Wojną Światową nie zrealizowano żadnego. Z wielu pomysłów z okresu przedwojnia warto przypomnieć dwa.

Więcej: Pomniki Śródmieścia

 

Szpital Miejski

Szpital Miejski

W 1910r. Siostry Szarytki założyły w Gdyni swój Dom Zakonny. Przybyły na zaproszenie Elżbiety Skwiercz, która podarowała im dom i 15 ha w centrum wsi. Stary dom Skwierczów był pierwszym klasztorem, w którym – na piętrze – siostry urządziły kaplicę. Już w 1912r. lekarz Ubezpieczalni Społecznej z Wejherowa przyjeżdżał dwa razy w tygodniu i przyjmował pacjentów w domu Sióstr.

Więcej: Szpital Miejski

 

LOW

Lądowa Obrona Wybrzeża

Obszar Wybrzeża był od początku II Rzeczypospolitej uznawany za strategicznie martwy. Nie uważano za możliwe i celowe obrony Korytarza Pomorskiego – jak przyjęto nazywać przyznaną Polsce część wybrzeża Bałtyku. Aż do 1931r. nie było na tym terenie żadnych wojskowych jednostek lądowych. Nie zrealizowano też żadnych planów ufortyfikowania rejonu Gdyni od strony lądu. O ile realia strategiczne nie zmieniły się aż do wybuchu wojny, o tyle – wraz z rozwojem portu i miasta zmieniały się czynniki prestiżowo – polityczne.

Więcej: LOW

 

Parafie

Parafie

Wieś Gdynia nie miała własnego kościoła. Przez wieki pozostawała w obrębie parafii św. Michała Archanioła w Oksywiu. Dopiero pojawienie się Sióstr Szarytek i wybudowanie przez nie kaplicy przy klasztorze zapoczątkowało praktyki religijne w Gdyni. Rozwój ruchu letniskowego i trudności z dotarciem do oksywskiego kościoła były powodem utworzenia w 1920 r. Towarzystwa Budowy Kaplicy w Gdyni. Wskutek sprzeciwu oksywskiego proboszcza i braku wiary kurii biskupiej w możliwość utrzymania przez wiernych kaplicy długo nie było zgody na jej budowę.

Więcej: Parafie

 

Zanim powstało miasto

Zanim powstało miasto

Nazwa Gdyni pojawiła się po raz pierwszy – jako Gdinam – w dokumencie włocławskiego biskupa Wolimira z 31.11.1253r. Należy przypuszczać, że ówczesna wieś była własnością książęcą przekazaną na przełomie XIII/XIV wieku we władanie rycerskiej rodzinie Rusocińskich. Potwierdza to dokument lokacyjny datowany na 1362 rok. W 1382r. jeden z kolejnych właścicieli, Jan z Rusocina, ufundował klasztor w dzisiejszych Kartuzach i przekazał wieś Gdynię zakonowi jako uposażenie. Aż do końca XVIII wieku, do chwili kasacji zakonu losy wsi były z nim związane.

Więcej: Zanim powstało miasto

 

Samorząd i władze miasta

Samorząd i władze miasta

10.02.1926r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Rozporządzenie weszło jednak w życie prawie miesiąc później – 4.03.26r. Poszukiwano najlepszej formy przekształcenia gminy wiejskiej w miasto.

Więcej: Samorząd i władze miasta

 

Wydarzenia

<<  Kwietnia 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Reklama
Reklama